تبلیغات
. - فضیلت نام پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم....
فضیلت نام پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم....
ارسال در تاریخ شنبه 8 آبان 1389 توسط یعقوب مومنی

فضیلت نام پیامبر اسلام(ص)

بزرگ‌شمردن شخصیت‌ها در همه جوامع مرسوم می‌باشد. این كار براساس یكی از مقدس‌ترین خواسته‌های فطری است كه از آن به «حس حق‌شناسی» تعبیر می‌كنیم. یكی از انسان‌های پاك هستی كه خدماتی بی‌نظیر به انسان‌ها ارائه كرده، پیامبر اعظم(ص) است؛ از این‌رو هر انسان صاحب خردی، خود را در برابر خدمات این شخصیت بی‌مانند مسؤول می‌داند و می‌كوشد با تكریم و تعظیم ایشان از زحمات طاقت‌فرسای آن حضرت در حد توان قدردانی كند. یكی از شیوه‌های تكریم پیامبر اسلا‌م(ص)، نامگذاری فرزندان به نام مبارك آن حضرت (ص) است.

امام صادق(ع) در بیانات متعددی، پیروان خویش را برای نام‌گذاری فرزندان به‌نام مبارك پیامبر اعظم(ص) ترغیب كرده‌اند؛ از جمله فرموده‌اند: فرزندی از ما به‌دنیا نمی‌آید مگر این‌كه او را محمد نام می‌نهیم، و پس از هفت‌روز چنان‌چه بخواهیم تغییر می‌دهیم، و اگرنه، به همان نام بسنده می‌كنیم.(1)

آن حضرت(ع) همچنین از پیامبراسلا‌م(ص) نقل می‌كند كه فرمودند: كسی كه چهار پسر دارد و یكی از آن‌ها را به نام من نامگذاری نكند، به من جفا نموده است.(2)

براساس روایات، نامگذاری فرزندان به نام پیامبر اسلا‌م(ص) مورد تأكید ائمه(ع) بوده و شایسته است مسلمانان به این مهم اهتمام داشته باشند و از نامیدن فرزندان خود به نام‌های بیگانه بپرهیزند؛ «چه آن‌كه نام زشت و ناپسند می‌تواند امنیت روحی و روانی كودك را در سال‌های آتی او به‌خطر اندازد و او را با مشكلا‌ت عاطفی فراوان مواجه سازد. این است كه والدین باید بادقت و تأمل، نامی مناسب و شایسته برای فرزندان خویش انتخاب كنند.»(3)

امام باقر(ع) می‌فرمایند: بهترین نام‌ها آن است كه دلا‌لت به عبودیت كند و بهترین نام‌ها، اسامی پیامبران(ع) است.(4)

امام كاظم(ع) فرمود: فقر وارد خانه‌ای نمی‌شود كه در آن خانه نام محمد، احمد، علی، حسن، حسین، جعفر، طالب، عبدا... یا فاطمه از نام‌های زنان باشد.(5)

امام صادق(ع) خطاب به یكی از اصحاب خود می‌فرماید: نیست خانه‌ای كه در آن اسم محمد باشد، مگر این‌كه در هر روز پاك و تقدیس كرده شود.

پی‌نوشت‌ها

1. شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج7، ص125

2. همان، ج7، ص136

3. محمود ارگانی بهبهانی حائری، تربیت فرزند در اسلا‌م، ص58

4. وسائل‌الشیعه، ج7، ص124

5. علی شیرازی و محمد عابدی، فرهنگ موضوعی مبلغان، ص344
طبقه بندی: از یک کنار، 
قالب وبلاگ مرجع راهنمای وبلاگ نویسان